Pan Z Serwisu - Wybór jest twój, ale z moją pomocą!
Nawigacja po artykule
Pamięć
1. Wstęp.
Pamięć w komputerze jest jedną z fundamentalnych rzeczy dlaczego powstały komputery. Magazynujemy dane, by je w jakiś sposób wykorzystać. Daleko bez dysków byśmy nie zaszli, a ich obecny rozwój jest imponujący.
2. Rozwinięcie.
Dyski - komponenty posidające umięjetność zapisu informacji oraz odczytania ich ze swojej pamięci. Na rynku istnieją dwa rodzaje dysków. Pierwsze z nich to dyski magnetyczne - stare jak świat, lecz ciągle przydatne, drugie to demony prędkości dyski elektryczne.
Dysk magnetyczny (ang. HDD - Hard disk drive) - pamięć masowa wykorzystująca nośnik magnetyczny do przechowywania informacji. Zaskakujące dla niektórych może być fakt że ten dysk wykorzystuje dwie lub więcej głowic które kręcą się wokół talerzy pokrytych materiałem magnetycznym. Przy zapisie głowice magnetyzują talerz, a przy odczycie zmienia rezystancje głowicy odczytujące i pobiera informacje.
Dyski elektroniczne (ang. SSD - Solid-State Drive) - pamięć masowa oparta na pamięci flash. Najważniejsze w nich jest to że są szybsze od dysków HDD, nie mają ruchomych części i są droższe. Zwykłe dyski SSD podłączamy do komputera tak samo jak dyski HDD za pomocą interfejsu SATA. Natomiast istnieje inny podtyp dysków SSD.
Dyski SSD na złączu M2. Jest to stosunkowo nowe złącze polegające na tym że montujemy dyski prosto do płyty głównej. Zwiększając maksymalną prędkość. Dyski takie potrafią osiągać prędkości powyżej 3000 MB/s. Prawie 3 Gigabajty na sekunde! Niestety są jeszcze bardzo drogie, ale wart swojej ceny.
Jaki dysk wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wybierz dysk który będzie miał dużo pamięci np. 1 Terabajt. Jeśli potrzebujesz szybszego dostępu do zasobów to wybierz dysk elektroniczny i pracuj na dwóch dyskach.
Jak to działa? Można wykorzystać wolne lecz pojemne dyski magnetyczne do przechowywania dużych ilości informacji. Możemy zainstalować na dysku SSD system operacyjny co sprawi że system będzie działał szybciej i programy będą się szybciej wczytywały.
Na dyski trzeba uważać. Dyski magnetyczne są podatne na uszkodzenia mechaniczne lecz można je załadować informacjami do pełna i nie będą miały problemów z ich odczytem. Dyski SSD są bardziej odporne na uszkodzenia lecz uważałbym z ładowaniem do nich zbyt dużej informacji bo może już nigdy nie ruszyć.
3. Zakończenie.
Wybór dysku nie jest niczym ciekawym, lecz nie można kompletnie olać tematu. Warto coś wiedzieć na ich temat, szczególnie jeśli jesteśmy wymagającymi użytkownikami to warto byłoby doedukować się na ich temat i wybrać dobrze.
4. Galeria.