Pan Z Serwisu - Wybór jest twój, ale z moją pomocą!
Nawigacja po artykule
RAM
1. Wstęp.
Czy miałeś kiedyś, tak że myślisz o czymś, nagle ktoś ci przerywa, a kiedy próbujesz wrócić do tego o czym myślałeś to za żadne skarby nie potrafisz sobie przypomnieć. To tak samo jak odłączysz pamięć RAM od zasilania.
2. Rozwinięcie.
RAM (ang. random-access memory), pamięć o dostępie swobodnym - jest to rodzaj pamięci komputera gdzie przechowywane są aktualne w użyciu programy i procesy. Każdy program który posiada takie uprawnienia może korzystać z tej pamięci zależnie od swoich potrzeb. System też przydziela ilość pamięci i rezerwuje dla najważniejszych procesów, żeby komputer nam się nie zwiesił.
Z zasady więcej pamięci tym lepiej. Im więcej pamięci tym programy które wcześniej korzystały z mniejszych zasobów mogą swobodniej zgarnąć większą ilośc pamięci. Co w praktyce oznacza, że wszystko zaczyna działać płynniej i szybciej.
Na przestrzeni lat w miarę postępu technologicznego istniało wiele rodzajów pamięci RAM. Poczynając od SIMM'ów po dzisiejsze DDR4 DIMM. Wiele się zmieniło. Pamięci typu SIMM posiadały tylko z jednej strony pozłacane piny przez które dane zostały transportowane. DIMM'y mają z dwóch stron pozłacane piny co zwiększa przepustowość.
Pamięci RAM cechują się takimi wartościami jak opóźnienie i częstotliwość. Częstotliwość podobnie jak z procesorem wpływa na taktowanie zegara, tylko tutaj jest zwykle podawana w MHz np. 3000MHz. Opóźnienie oznacza ile pojedynczych taktów (cykli) zegara musi upłynąć by odebrać koolejny bajt informacji z pamięci. Obecnie na rynku występują pamięci z zróżnicowanymi pamięciami (do 4000MHz!) oraz z opóźnianiami takimi jak CL15, CL16...
Opóźnienie CL15 oznacza, że po upłynięciu 15 cykli zegara nasza pamięć otrzyma jeden BAJT informacji. Ile to jest jeden Bajt?
Przelicznik jest prosty. Zaczynając o bita, czyli najmniejszej ilości informacji mnożymy razy 8. Daje to nam
BAJTA mnożąc przez 1024 daje nam to Megabajta. Razy kolejne 1024 otrzymujemy Gigabajta.
15 cykli zegara to dużo nieprawdaż? W tym świecie nie. Pamięć DDR3 o taktowaniu 3000MHz. Bierzemy połowe z tej częstotliwości ponieważ RAM działa w takim trybie że odbiera i wysyła informacje w tym samym czasie. Przez co mamy połowe z tej częstotliwości. Co oznacza że dzieląc 15/1500000000 sekundy, otrzymujemy opóźnienie dokładnie 10 ns (nanosekund). Niewiele jak się o tym pomyśli.
Jak wybrać pamięć RAM? Zawsze będę się tym kierował, że należy określić swoje potrzeby i dobrać odpowiednie częstotliwości do płyty głównej, opóźnienia, pojemność oraz rodzaj pamięci. W skrócie powiem tyle, że do pracy biurowej pamięć DDR3 o pojemności 8GB kompletnie wystarczy. Nawet można zaryzykować z pojemnością 4 GB, ale trzeba się pilnować by częstotliwość nie była za mała.
3. Zakończenie.
Pamięć RAM to jest jeden z najważniejszych wyborów przy składaniu komputera. Nie należy nigdy się kierować iloscią LED'ów na module lecz jego sprawnością i wydajnością. W tym najczęściej pomagają opinie w sklepie. Nie wiem jak ty, ale ja się zawsze tym kieruję oraz zeszytem z zawodowych...
4. Galeria.