Pan Z Serwisu - Wybór jest twój, ale z moją pomocą!
Nawigacja po artykule
Płyta Główna
1. Wstęp.
Płyta główna, szkielet naszego komputera. Niektórzy powiedzą że obudowa jest szkieletem naszego komputera, ja się z nimi nie zgadzam ponieważ szkielet jest w środku, a obudowa jest na zewnątrz. Płytę główną porównałbym do kręgosłupu - jest potrzebna potrzeba do prawidłowego transferu informacji, a jak się zepsuje to nic nie działa.
2. Rozwinięcie.
Płyta główna (ang. motherboard) - to obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy jak pamięć RAM albo procesor. Zapewnia komunikacje wszystkich pozostałych komponentów ze sobą.
Płyta główna wydaje mi się że jest łatwiejsza do zrozumienia. Wsadzamy odpowiednie moduły w odpowiednie miejsca na te moduły. W niektórych wejściach znajdują się specjalne mechaniczne dźwignie, które zaciskają się po udanej instalacji komponentu. I.. tyle. Płyta główna zapewnia komunikację np. pamięci masowej z procesorem, procesora z pamięcią masową itd. itd.
Pomówmy zatem o wejściach na motherboard'dzie. Najważniejszym wejściem jest tzw. socket.Wspomniany w tym artykule najprościej jest to miejsce gdzie zamontowany jest procesor, a nad procesorem zwykle znajduje się chłodzenie. Socket jest oznaczony określonym numerem. Oraz pasuje do konkretnego CPU z tym właśnie socketem. Oznacza to że nie możemy wsadzić byle jakiego procesora do naszej płyty głównej, bo jest ona zrobiona dla tego konkretnego typu.
Zdejmując chłodzenie CPU, odkręcając śrubki widzimy nasz procesor który może być zaciśnięty dźwignią mechaniczną. Na procesorze (o czym redaktor tego artykułu zapomniał) znajduje się pasta termoprzewodząca, która pomaga odbierać ciepło z procesora gdzie transferuje je do chłodzenia np. wiatraków.
Tak naprawdę nie można mówić o płycie głównej bez wspominania innych elementów naszego komputera. Nasze kolejne wejście to wejście na pamięć operacyjną czyli RAM. Płyty główne posiadają różne sloty na tę pamięć. Mogą się różnić technologią, obsługiwanymi częstotliwościami RAM, ilością slotów. Warto wspomnieć że na slotach RAM też są dźwignie mechaniczne, które zapewniają nasz że pamięć nie będzie latać po obudowie, a pięknie działać.
Następnie znajdują się interfejsy SATA, wejścia M2, wejścia PCI-E i inne wejścia kart rozszerzeń. Pod SATA podpinamy nasze dyski - czyli pamięć masową, pod M2 również, lecz tutaj podpinamy odpowiednie dyski elektroniczne - ultra szybkie prędkości powyżej 3000 MB/s lub około 3 GIGABAJTÓW. Następne wejścia służą do podpinania dodatkowych kart jak karta graficzna, karta sieciowa i innych.
Jak wybrać płytę główną? Istnieją dwie szkoły składania komputera. Pierwsza dobiera procesor do płyty głównej, a druga płytę główną do procesora. Osobiście uważam tą pierwszą za lepszą. Płyt głównych jest dużo, ale niektóre mogą mieć problemy ze stabilnością, są zależne od producentów (co wpakują to jest). Natomiast rynek procesorów jest bardzo zróżnicowany. Najczęście do jednej płyty głównej jest w stanie pasować kilkadziesiąt procesorów.
Z tej właśnie przyczyny, kiedy składam komputer na zamówienie to kieruje się płytą główną. Potem dobieram do niej odpowiednie komponenty, które są kompatybilne z nią. Naprawdę jest dużo łatwiej zastosować filtry pod płytę główną niż szukać "czegoś większego co pasuje nam do czegoś mniejszego".
Jak więc wybrać płytę główną? Po pierwsze powinniśmy określić swoje potrzeby. Czy są wysokie i będziemy chcieli załadować w płytę główną najlepszy sprzęt, czy nieco niższe i będzie dobrze z wolniejszym sprzętem. Sprawy takie jak socket, ilość slotów pamięci RAM, ich osbługiwane częstotliwości, ilość miejsc na karty rozszerzeń. Należy wszytko to brać pod uwagę.
3. Zakończenie.
Wybór zaczynający się od płyty głównej to dobry wybór. Dzięki temu jesteśmy w stanie okreslić jakie komponenty chcemy w niej zainstalować. Należy uważać i zawsze czytać opinie o płytach głównych. Bo mogą fajnie się świecić, ale mogą być strasznie niestabilne i lekka zmiana w polu elektrycznym sprawi, że komputer będzie chciał się włączyc, a nie będzie potrafił. Jedynie dym nam zacznie unosić się znad obudowy...
4. Galeria.