Pan Z Serwisu - Wybór jest twój, ale z moją pomocą!
Nawigacja po artykule
CPU
1. Wstęp.
Jeśli założymy, że płyta główna to szkielet, dyski to mózg, zasilacz to nasz bioreaktor w brzuchu to procesor będzie naszym sercem. On nie pompuje krwi, która płynie w naszych żyłach, on pompuje procesy, dane, programy, aplikacje - ogółem wszystkie rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Procesor jako tako posiada ilość uderzeń na minutę, tylko jest wyrażana w Hz - jest to częstotliwość. Dla przykładu procesor o taktowaniu 1 GHz wykonuje 1 MILIARD podstawowych operacji w ciągu jednej SEKUNDY2. Rozwinięcie.
Procesor (ang. CPU - central proccesing unit) - jak wynika z definicji to urządzenie które pobiera dane z systemu operacyjnego, następnie interpretuje je oraz wykonuje jako rozkaz.
Dla zwykłego człowieka taka definicja może być co najmniej myląca i niezrozumiała. Żeby trochę to przybliżyć postaram się parę rzeczy wytłumaczyć. "Pobiera dane z systemu operacyjnego" nic bardziej mylnego. Każda operacja wykonana na komputerze np. kliknięcie klawisza klawiatury, przesunięcie myszy, włączenie programu, jest wysyłana do procesora gdzie napotyka interpreter poleceń.
Co to takiego? Procesor może mieć nieziemsko wysokie taktowanie i przetwarzać miliony operacji naraz. Jest świetnym matematykiem, ale ma problemy z językiem... Procesor posługuje się i rozumie tylko system binarny. Jest to system liczenia o podstawie 2 gdzie kolejne liczby są potęgami 2. Jak dotąd jest jedynym językiem który procesor jest w stanie zrozumieć. Tu pojawia się interpreter poleceń.
Interpreter poleceń dzielnie tłumaczy operację po operacji naszemu procesorowi. Sam interpreter jest osobnym programem, który posida parę własnych poleceń. On tłumaczy naszemu procesorowi na taki język który rozumie patrz:system binarny.
W dzisiejszych czasach producenci CPU chwalą się ilością rdzeni, taktowaniem, często więc większość ludzi którzy nie mają z tym nic wspólnego zastanawia się co wybrać.
Pierwszym punktem powinno być sprawdzenie własnych potrzeb. Do czego taki procesor będzie nam potrzebny. Czy do oglądania filmów? Pracy biurowej? Grania w gry? Procesor do pracy biurowej nie musi być najmocniejszy na rynku, bo w taki sposób przepłacimy a i tak nie wykorzystamy jego potencjału. Do pracy biurowej w kompletnie wystarczy procesor 4-rdzeniowy o taktowaniu powiedzmy około 2 GHz ponieważ programy typu Excel, Word nie są ciężkie, oraz nie posiadają obszernej łatki graficznej.
Zaś procesor do grania, albo do obróbki zdjęć czy filmówbędzie musiał być mocniejszy. Czasami nawet dużo mocniejszy jeśli chcemy włączać nowe gry albo pracujemy jako edytor filmów lub obrazów.
Jednym z ostatnich pytań na jakie sobie musimy odpowiedzieć to czy procesor się grzeje? Tak, procesor się grzeje i obawiam się że w ramach rozwoju i ładowania coraz większej mocy w coraz mniejszy obszar (technologia litowania staje się coraz mniejsza) problem z temperaturą może być coraz gorszy. Na ten obecny czas polecam zainwestować w dobre chłodzenie procesora, odpowiedni przepływ powietrza w obudowie oraz konserwację naszego sprzętu.
Procesor posiada swoje gniazdo. Co to jest? Jest to "wtyczka" która jest oznaczona pewnym numerem np. socket LGA 1151. Płyta główna o której też możecie przeczytać na mojej stronie sam posiada takie wejście i pasuje tylko do procesora o takim samym "socket'cie". Warto więc pamiętać o dobrym dopasowaniu procesora do płyty głównej lub na odwrót. Żeby wam wszystko działało.
Warto jeszcze wspomnieć o tym że procesor posiada swoje TDP. Różnie to ludzie tłumaczą, ale najczęściej oznacza to ilość energii którą procesor pobiera. Więc pamiętajcie! Jeśli wymieniacie procesor na mocniejszy to sprawdźcie czy macie wystarczająco mocny zasilacz.
3. Zakończenie.
Wybór procesora jest jednym z najważniejszych aspektów składania komputera bądź modernizacji. Warto wybrać procesor z zaufanej firmy. Obecnie na rynku są dwie bestie Intel oraz AMD. Procesory z nich mają swoje plusy i minusy. Np. zintegrowana karta graficzna ale mniejsze taktowanie u Intela, a mocniejsze procesory lecz grzejące się AMD. Więc pamiętaj drogi czytelniku, wybieraj mądrze!
4. Galeria.